Smaidoša jauna sieviete ar rudiem matiem zaļā kreklā, laimīga pēc bakteriālās vaginozes ārstēšanas

Bakteriālā vaginoze

Uzziniet, kas ir bakteriālā vaginoze (BV) un kādi ir tās simptomi, kam ir lielāks risks saslimt ar šo infekciju un kādas ir atšķirības starp piena sēni un BV. Šajā rakstā variet atrast arī ieteikumus par bakteriālās vaginozes ārstēšanu un kā novērst tās atkārtošanos.

Kas ir bakteriālā vaginoze?

Bakteriālā vaginoze (BV) var radīt diskomfortu un izjaukt pilnvērtīgas dzīves ritmu, taču nav pamata satraukumam, jo tā ir ārstējama. Samērā bieži BV skar sievietes reproduktīvajā vecumā – tā var skart līdz pat 1 no 3 sievietēm. Bakteriālā vaginoze ir maksts infekcija, ko izraisa baktērijas, nevis rauga sēnīte (tā izraisa piena sēni) un tā rodas, ja makstī ir izjaukts mikrofloras līdzsvars. 

Normāli makstī ir skāba vide, kas novērš slikto baktēriju vairošanos, tādējādi nodošinot pieteikamā daudzumā labās baktērijas. Tomēr dažreiz apstākļi makstī var mainīties. Var samazināties skābes līmenis, kas veicina slikto baktēriju vairošanos, kā rezultātā var rasties bakteriālā vaginoze. 

Pastāv lielāka iespēja iegūt BV, ja:

 • Jūs esiet seksuāli aktīva (tomēr arī sievietes, kurām nav bijis dzimumakts var iegūt BV),
 • Jūs esiet nomainījusi partneri,
 • Jūs lietojiet individuālās pretapaugļošanās aizsardzības līdzekļus (kontracepcijas ierīce),
 • Jūs lietojiet aromatizētus produktus makstī un ap to,
 • Jums ir mēnešreizes,
 • Jūs lietojiet noteiktus medikamentus, piemēram, antibiotikas. 

Bakteriālās vaginozes simptomi

Var rasties satraukums saskaroties ar bakteriālo vaginozi, jo tās simptomi nav visai patīkami: jūs pamanāt nepatīkamu smaku un pelēcīgus, ūdeņainus izdalījumus no maksts. Pēc dzimumakta šie simptomi var palikt vēl intensīvāki. Tomēr svarīgi zināt, ka dažām sievietēm, kurām ir BV, vispār var nebūt simptomu. 

Kā var zināt, ka tā nav piena sēne

Sievietes bieži vien neatšķir bakteriālo vaginozi no piena sēnes, taču tās ir divas dažādas infekcijas un tās jāārstē atšķirīgi. Piena sēnes simptomi ir: sāpīgums un nieze ap maksti, biezpienveida izdalījumi bez smaržas un ir dedzinoša sajūta urinācijas laikā.

Bakteriālās vaginozes gadījumā ir nepatīkama smaka un pelēcīgi, ūdeņaini izdalījumi no maksts. BV nevajadzētu izraisīt sāpīgumu vai niezi makstī vai ap to. 

Kad jādodas pie ārsta? 

Vajadzētu apsvērt iespēju apmeklēt ārstu, ja jums bakteriālā vaginoze ir pirmo reizi vai esiet stāvoklī. Grūtnieces var būt jutīgākas pret maksts infekcijām hormonālo izmaiņu dēļ, kas var izjaukt maksts dabisko mikrofloru. Ieteicams konsultēties ar ārstu, jo BV var izraisīt komplikācijas grūtniecības laikā. 

Apmierināta un smaidīga sieviete bēša krāsas džemperī

Kā ārstēt bakteriālo vaginozi?

Bakteriālā vaginoze ir samērā vienkārši ārstējama mājas apstākļos un to var ārstēt arī ar bezrecepšu medikamentiem. Farmaceits var ieteikt labāko risinājumu, lai jūs iespējami ātri izārstētos un atbrīvotos no bakteriālās vaginozes simptomiem. Efektīvs BV ārstēšanas kurss nozīmē: 

 • Nepatīkamā smaka ātri pazūd,
 • Nav vairs pelēcīgie, ūdeņainie izdalījumi,
 • Tiek novērsta slikto baktēriju vairošanās, kas izraisa infekciju,
 • Tiek veicināta labo baktēriju augšana.

Kā alternatīvu ārsts var izrakstīt ārstēšanās kursu ar antibiotikām.  Vajadzētu apsvērt iespēju konsultēties ar ārstu, ja jums bakteriālās vaginozes simptomi ir parādījušies pirmo reizi. 

Bakteriālās vaginozes profilakse

Profilakse vienmēr ir labāka nekā ārstēšanās un, ievērojot tikai dažus vienkāršus noteikumus, ir iespējams novērst BV rašanos. Pirmkārt, jums vajadzētu atcerēties, ka, salīdzinājumā ar pārējām ķermeņa daļām, intīmā zona ir ļoti delekāta, tāpēc tās higiēnai nevajadzētu lietot ķermenim paredzētās ziepes vai dušas želeju, jo var tikt izjaukts maksts pH līmenis. Ieteicams vannas vietā izmantot dušu.

Papildus ieteikumi bakteriālās vaginozes profilaksei:

 • Nelietojiet dezodorantus un aromatizētus produktus makstī un ap to,
 • Nemazgājieties pārāk bieži,
 • Neskalojiet maksti,
 • Veļas mazgāšanai nelietojiet izteikti stiprus mazgāšanas līdzekļus,
 • Bieži mainiet tamponus un ieliktnīšus,
 • Tualetē noslaukieties no priekšpuses uz aizmuguri,
 • Nomainiet apakšveļu pēc peldēšanas un treniņiem.

Ieteicams apsvērt probiotiku iegādi lietošanai makstī, ja jums atkārtoti parādās piena sēne vai bakteriālā vaginoze. Probiotikas palīdzēs atjaunot jūsu maksts mikrofloras pH līmeni un mazināt infekcijas atkārtošanās iespējamību.