Jauna aktīva sieviete pozē, saulains fons

Maksts veselība: kas jums būtu jāzina

Uzziniet par maksts infekcijas cēloņiem un riska faktoriem, kādi ir simptomi un kā novērst maksts infekcijas.

Intīmās zonas veselība: kam jāpievērš uzmanība un kāpēc

Intīmā veselība skar ikvienu sievieti, tomēr šī tēma joprojām nav pietiekami aktualizēta. Vienmēr atcerieties, ka neesiet viena un jūsu intīmā veselība nav kaut kas tāds, par ko jums vajadzētu kautrēties. Pārsvarā maksts sēnīšu infekcijas, piemēram, piena sēne un bakteriālā vaginoze (BV) ir viegli ārstējamas, savukārt, ja to neārstē, tās var radīt diskomfortu. Tāpēc ir svarīgi vienmēr rūpēties par intīmās zonas veselību un ieteicams meklēt medicīnisko palīdzību ikreiz, kad jums liekas, ka kaut kas nav pareizi.

Iemesls, kāpēc sievietei ir īpaši svarīgi rūpēties par intīmo zonu, ir tas, ka maksts ir ļoti jutīga vide mikrobu attīstībai. Maksts pH līmenis atšķiras no pārējā ķermeņa pH līmeņa, tāpēc pat parastu ziepju lietošana var izjaukt pH līmeni. Mēnešreižu laikā nepietiekama vai nepareiza higiēna var izraisīt baktēriju attīstību. Arī dzimumakta laikā baktērijas var tikt pārnestas.

Maksts infekcijas sākotnējās pazīmes ir nieze intīmās zonas rajonā un bieži arī neparasti, smakojoši izdalījumi. Neatstājiet bez ievērības, ja pamanāt šos simptomus, jo tie tāpat vien neizzudīs. Nav pamata satraukumam, jo maksts sēnīšu infekcijas ir bieži sastopamas un parasti viegli padodas ārstēšanai, tomēr saskaroties pirmo reizi ar iepriekš minētajiem simptomiem, ieteicams apmeklēt ārstu.

Ja jūs savu ķermeni nepazīstiet pārāk labi, iespējams, ka jums būs grūti pamanīt, vai izdalījumi no maksts ir mainījušies. Tādā gadījumā parastus izdalījumus jūs variet uztvert jau kā infekcijas pazīmi. Tomēr parasti (dzidri vai balti) izdalījumi no maksts ir normāla pazīme, kas norāda, ka viss ir kārtībā. Izdalījumi rodas, lai maksts attīrītos un būtu mitra. Savukārt, smakojoši izdalījumi, kas maina krāsu, var norādīt uz maksts infekcijas esamību.

Maksts infekciju cēloņi un izraisītāji

Maksts infekcijas izraisītāji var būt baktērijas, rauga sēnītes vai citi mikroorganismi. Daži apstākļi var padarīt tiem labvēlīgu vidi attīstībai: 

  • Antibiotiku lietošana. Antibiotikas nogalina visas baktērijas, ieskaitot labās baktērijas, tāpēc rauga sēnītei rodas labvēlīga vide vairoties.
  • Vāja imūnsistēma. Palielinās iespēja iegūt rauga sēnītes infekcijas, ja jums ir pazemināta imunitāte.
  • Samazināts maksts skābuma līmenis (paaugstināts pH). Labo baktēriju skaits samazinās pie pārāk zema skābuma līmeņa makstī un rodas labvēlīga vide infekciju izraisošo baktēriju attīstībai.
  • Neatbilstoša intīmā higiēna. Infekciju izraisošajām baktērijām ir liela iespēja vairoties, ja netiek pareizi veikta intīmā higiēna.
  • Apspīlēta un gaisa necaurlaidiga apakšveļa. Valkājot šāda veida apakšveļu, siltuma un mitruma rezultātā, kas rodas zem tās, tiek veicināta rauga sēnīšu un baktēriju attīstība.
Jauna smaidoša un pašpārliecināta tumšmataina sieviete sarkanā džemperī

Kāpēc ir svarīgi rūpēties par maksts veselību

Iespējamas daudzas fiziskas un psiholoģiskas sekas, ja netiek ārstētas maksts infekcijas. Daudzas sievietes uzskata, ka tā rezultātā cieš viņu psiholoģiskā labklājība un arī attiecības. Turklāt neārstētas intīmās infekcijas var ietekmēt arī vispārējo veselību. Tāpēc nepiekopiet “strausa politiku”, bet rīkojieties, lai ātrāk varētu justies labi kā iepriekš.

Kā var novērst infekciju rašanos? 

Dažas vienkāršas profilaktiskas lietas var palīdzēt samazināt vai novērst intīmo infekciju rašanos vai atkārtošanos. Regulāra un pareiza intīmās higiēnas ievērošana var nodrošināt labo baktēriju esamību.  Ieteicams ikdienā veikt apmazgāšanos ar siltu ūdeni un saudzīgiem mazgāšanās līdzekļiem, bez izteiktām smaržvielām. Daži mazgāšanās līdzekļi ir tieši izstrādāti intīmās zonas kopšanai, tie maigi un efektīvi attīra, saglabājot dabisko maksts pH līmeni. Rūpīgi noslaukiet intīmās zonas pēc katras mazgāšanās reizes.  

Vēl viens veids, kas var palīdzēt izvairīties no infekcijām, ir valkāt brīvu, gaisa caurlaidīgu apģērbu un kokvilnas apakšveļu. Šāda veida apģērbs nodrošina gaisa cirkulāciju, saglabājot intīmo zonu rajonā pareizu mikroklimatu. 

Arī dzimumakta laikā vajadzētu atcerēties par higiēnu. Pēc dzimumakta iztukšojiet savu urīnpūsli. Tas palīdzēs atbrīvoties no baktēriju klātbūtnes urīnizvadkanālā (caurulīte, kas savieno urīnpūsli ar starpeni), lai neveidotos cistīts.

Ievērojiet sekojošus papildu pasākumus, lai izvairītos no iespējamām maksts infekcijām:

  • Tualetē noslaukieties no priekšpuses uz aizmuguri, lai baktērijas no tūpļa netiktu pārnestas uz maksti.
  • Uzreiz pēc fiziskajām aktivitātēm uzvelciet sausas drēbes, piemēram, pārģērbiet mitru peldkostīmu vai vingrošanas apģērbu.
  • Izvairieties no maksts skalošanas higiēnas uzturēšanai, lai neiznīcinātu labās baktērijas.
  • Izvairieties no mazgāšanās burbuļvannā vai ļoti karstā vannā.

Īpaši svarīgi ir rūpēties par maksts higiēnu. Parasto ziepju vai dušas želeju, kas paredzēti pārējā ķermeņa mazgāšanai, lietošana un pārmērīga maksts mazgāšana vai skalošana var izmainīt pH līdzsvaru makstī, veicinot infekcijas rašanos.