Jauna un smaidīga grūtniece dzeltenā džemperī, kas ar roku norāda uz vēderu

Kas jums jāzina par piena sēni grūtniecības laikā

Uzziniet vairāk par iespējamo piena sēni grūtniecības laikā, kā izvairīties un novērst maksts sēnīšu infekcijas attīstību.

Informācija par piena sēni un grūtniecību 

Samērā bieži - 3 no 4 sievietēm vismaz vienreiz dzīvē ir saskārušās ar maksts sēnīšu infekciju, ko tautas valodā sauc par piena sēni un ko izraisa rauga sēnīte Candida albicans. Piena sēne bieži attīstās pēc medikamentu lietošanas, pārāk apspīlētas apakšveļas vai drēbju valkāšanas, grūtniecības laikā tā var rasties strauju ķermeņa pārmaiņu rezultātā. Hormonālās svārstības un īpaši augstais estrogēna līmenis var veicināt piena sēnes attīstību makstī. 

Jums nevajadzētu satraukties, ja ir attīstījusies piena sēne grūtniecības vai bērniņa ieņemšanas laikā. Šeit ir informācija par piena sēni, kas būtu jāzina katrai topošajai māmiņai: 

  • Piena sēne neaizkavē grūtniecības iestāšanos, tomēr tā var izraisīt diskomfortu vai sāpes dzimumakta laikā,
  • Nav informācijas, ka piena sēne nelabvēlīgi ietekmētu vēl nedzimušu bērnu,
  • Tikai aptuveni 2% gadījumu piena sēne dzemdību laikā tiek nodota mazulim,
  • Ja piena sēne tiek nodota dzemdību laikā, zīdaiņu veselību parasti tā neapdraud, ir viegli diagnosticējama un ārstējama.

Kā izvairīties no piena sēnes un tās ārstēšana grūtniecības laikā

Ikviena grūtniece var veikt vairākus piesardzības pasākumus, lai mazinātu risku saslimt ar piena sēni grūtniecības laikā. Tie ir vienkārši, praktiski un efektīvi, lai novērstu maksts sēnīšu infekcijas rašanos. Veicot tikai dažas profilaktiskas lietas ir iespējams samazināt piena sēnes rašanās risku - higiēnas ievērošana, gaisa caurlaidīgas kokvilnas apakšveļas valkāšana un regulāras pārbaudes pie ārsta. 

Gadījumā, ja jums ir piena sēne, konsultējieties ar ārstu pirms terapijas uzsākšanas. Lai atbrīvotos no piena sēnes, bieži tiek ieteikta ārstēšana maksts iekšpusē. 

Ņemot vērā, ka profilakse ir labāka nekā ārstēšana, šeit ir daži padomi, kas var palīdzēt izvairīties no piena sēnes

  • Izvēlieties valkāt gaisa caurlaidīgu  kokvilnas apakšveļu, kas nav pārāk apspīlēta,
  • Nodrošiniet pareizu higiēnu, izvairoties no burbuļvannām un izteikti ķīmiskiem mazgāšanas līdzekļiem intīmās zonas higiēnai,
  • Izvairieties no maksts skalošanas, lai novērstu iespējamo maksts kairinājumu, kas var ietekmēt pH līdzsvara izmaiņas makstī,
  • Mainiet apakšveļu katru dienu un mazgājiet to karstā ūdenī,
  • Pēc mazgāšanās noslaukieties no priekšpuses uz aizmuguri, lai novērstu baktēriju pārnešanu uz maksti.